Бібліотека, Музей Старицького


Путівник музею

«Двері нашого музею
завжди відкриті
для друзів».

    Село Кліщинці Черкаської області Чорнобаївської району розташоване на правому березі Кременчуцького водосховища. Будь – якої пори року приваблює до себе численних гостей це невеличке село. Приваблює воно своєю скромною красою – ошатними будівлями, затишними вулицями та мальовничими краєвидами. Цікаве село Кліщинці і своєю історією, багато сторінок якої прикрашають імена видатних людей, чиї долі навічно пов'язані з цим селом.
    Ідея створення літературно-меморіального музею М.П.Старицького в селі Кіщинцях виношувалась ще з 1964 року. Ініціатором створення музею був директор Будинку культури Куценко І.М. вчителі та учні місцевої школи За 20 років було зібрано стільки цікавих матеріалів не тільки із життя М.П.Старицького, видатного літературного діяча, але й чимало відомостей про минуле села, що 11 березня 1983 року було відкрито музей в окремому приміщенні площею 109,4 кв.м. На сьогоднішній день в ньому налічується 1 353 експонати, з них 1 176 експонатів основного фонду. В 2005 році музей було передано у власність Кліщинської сільської ради. Музей має три експозиційні зали.

    Експозиція І-го залу розкриває сторінки життя і творчості М.П.Старицького. Привертає увагу макет подвір’я Старицьких, вікно-панорама „Краєвид старих Кліщинців”. Широким планом подано тему „М.Старицький – драматург та організатор українського національного театру”. Відвідувачі можуть ознайомитися з фотокопіями п’єс драматурга, є тут афіша 1899 року, фотокопії роману „Біля пристані з автографом, його візитна картка, макет будинку Старицьких у Києві. Відтворено куточок інтер’єру робочої кімнати письменника, в якому розставлені родинні речі Старицьких: стіл, шафа, кухонний стіл, рояль, шкатулка з слонової кістки. Деякі особисті речі та спогади – є цінний внесок у поповнення музею від киянки Ірини Стешенко. „Вельмишановним товаришам, - читаємо її лист, експонований у музеї,- що влаштовують у селі Кліщинцях музей М.Старицького, від щирого серця остання з роду його (онука) Ірина Стешенко. 20.03.1980р.”

Експозиції ІІ-го залу повертають нас у сиву давнину, яка представлена знаряддям праці людини: ручні рубила, кам’яна сокира, кремнієвий ніж, риболовецькі крючки, прикраси, глиняний посуд, прясла; кістки стародавніх викопних тварин, зуби та бивень мамонта знайдені на території села Кліщинці. Далі в експозиції представлені документи та речі , які розповідають нам про події на Черкащині в період визвольної війни українського народу під проводом Б.Хмельницького /бойова сокира, серп, металевий наконечник до лопати, сокири, козацькі люльки/. Привертає увагу відвідувачів картина черкаського художника В.Клименка „Кліщинське повстання 1767-1771 р.р.”, у вітринах розміщені фотокопії указу цариці Катерини ІІ про придушення цього повстання та виловлення бунтуючих козаків. Далі в експозиції представлено багато побутових речей жителів села ХІХ ст.

    Експозиції ІІІ-го залу знайомлять відвідувачів з життям і побутом села на початку ХХ ст., тяжкі роки голодомору, які забрали життя 829 односельчан, списки поіменно яких встановила пошукова група музею. Зібрано досить багато матеріалів, які розповідають про подвиги в роки Великої Вітчизняної війни. По центру залу бюст Героя Радянського Союзу І.Я.Орла і стелла, на якій поіменно записані прізвища 366 жителів села, що полягли на фронтах під час війни.
    Фото, документи, що розміщені у вітринах розповідають відвідувачам музею про повоєнні події, розквіт села, трудові досягнення, сьогодення земляків письменника. Цікавою мовою фотодокументів розповідається про культурний відпочинок жителів села, використання ними нових народних обрядів, свят.
    Вся експозиція музею створена на належному художньо-естетичному рівні.
    Щороку фонд музею поповнюється все новими й новими експонатами. Протягом року музей відвідує близько 2 000 чоловік і це не тільки жителі та учні села та навколишніх сіл, відвідують музей також гості з ближнього зарубіжжя: Білорусії, Росії, міст України: Полтави, Києва, Черкас Переяслав-Хмельницька.
    Проводяться екскурсії та уроки народознавства, історії, географії, літератури, зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни та праці, виховні години, як для учнів місцевої школи так і для учнів шкіл району. В 2005 р. на базі музею проводилась науково-практична конференція ЧДПУ по творчості М.П.Старицького, районний семінар учителів української мови та літератури, засідання літературної студії „Поетична свіча”, виставка декоративно-прикладного мистецтва умільців села. При музеї проводяться заняття гуртка „Юний екскурсовод”, та краєзнавчий гурток під керівництвом вчителя історії та директора музею.
    Музей є методичним центром з досліджень життя та творчості М.П.Старицького, послугами якого користуються викладачі та студенти вищих навчальних закладів Києва, Полтави, Черкас, Переяслав-Хмельницька в написанні курсових робіт та докторської дисертації. Ще в 2000 році спільним рішенням районної державної адміністрації, президією районної ради та обласною Національною спілкою письменників України була заснована літературно-мистецька премія імені М.П.Старицького. І тепер, ось уже 6 років відбувається вручення цієї премії в рідному селі письменника на базі музею, як справжнє свято, як звіт кращих драматичних колективів району.
    З 1996 року і по даний час директором літературно-меморіального музею М.П.Старицького працює Харченко Л.О.